A szimulátoros versenyzői beállítások számosak, a következő fő felszerelési elemekből áll: Direct Drive alap, az Ön által kedvelt motorsport-fegyelemhez igazított kormánykerék, Load Cell vagy hidraulikus hajtókar (ha megengedheti magának), váltó vagy kézifék (ha szüksége van rá) és pilótafülke. Ez az alapja minden magával ragadó beállításnak.
Természetesen néhány játékos nem engedheti meg magának a vödrös ülésekkel ellátott alvázakat, mivel ezek a kis gyöngyszemek könnyen elérhetik az 1600 eurót is, ha az innovatív megoldásokat kínáló ismert márkáknál vásárol. De alváz és vödörülés nélkül az élmény felhígul. És akkor még nem is beszélek a hármas vagy ívelt képernyőkről, amelyek jócskán hozzájárulnak a merítéshez, különösen, ha a FOV megfelelően van beállítva.
Ez az alap, ahogy korábban már mondtam. És ha még tovább akarja feszegetni a határokat, akkor vannak dinamikus pilótafülkék, amelyek mind a négy sarkon hengereket tartalmaznak, hogy szimulálják a test mozgását kanyarodáskor. Ezt a megoldást azonban nagyon drága beépíteni, és a legtöbbször olyan speciális alvázra van szükség, amely képes befogadni ezt a fejlesztést. A Next Level Racing egyfajta platformot kínál néhány pilótafülkéjéhez a testmozgások hozzáadásához, de ez a megoldás nagyon drága (több mint 3000 euró).
És ahol szükség van rá, ott szükség van a barkácsolásra is. A házimozi világában léteznek olyan termékek, amelyek a filmnézés magával ragadó élményét hivatottak fokozni. Az ötlet lényege, hogy haptikus visszajelzést adjanak, amikor robbanás, lövöldözés vagy más látványos jelenet történik a képernyőn. A gyakorlatban ez egy haptikus (rezgés) modult jelent, amely visszanyeri a jelet a hangkimenetből, hogy kiszűrje az alacsony frekvenciákat, és megmozgasson egy fémdobozba zárt elektromágnest.
Az ilyen termék mögött álló cég neve ButtKicker, és a területen referenciának számít. Mi több, a márka a világ minden táján mozikat is felszerel, hogy még magával ragadóbb élményt nyújtson a filmnézés során.
A ButtKicker megoldások nem túl drágák személyes használatra; a vibrátorért 350 eurót, a speciális erősítőért pedig körülbelül 400 eurót kell fizetni. A ButtKicker olyannyira népszerűvé vált világszerte, hogy sok játékos is elkezdte felszerelni a beállításaira, különösen a szimulátoros versenyzésben.
Valójában ez a barkácsmegoldás annyira elterjedt, hogy a ButtKicker mögött álló vállalat „kénytelen” volt egy külön terméket kínálni: a ButtKicker Gamer Plus és Pro, amelynek ára 250 és 300 euró körül van. Ennek a berendezésnek az elve meglehetősen egyszerű: van egy vibrátor, amely egy klipsz segítségével közvetlenül a vázra szerelhető, az audiorész, azaz a jel pedig vagy USB (a ButtKicker legújabb változatai) vagy RCA csatlakozón keresztül kezelhető.
Ez egy nagyon praktikus megoldás, miközben lényegesen olcsóbb, mint egy dinamikus alváz. Természetesen nem kapod meg a testmozgásokat és a tömegátvitelt, de ez egy plusz a merülés szempontjából, különösen fékezéskor és más ütközéseknél.
A Next Level Racing megoldása: alacsonyabb árak és nincs szükség alvázra

A mérnökök bizonyára észrevették, hogy a ButtKicker jó, de alvázat igényel. Az állványon vagy íróasztalon versenyzők nem fogják tudni használni a Gamer Plus-t, mert nem lehet székre szerelni. Látva ezt a piaci rést, a Next Level Racing megragadta a lehetőséget, és kifejlesztett egy olyan padot, amely közvetlenül egy vödörre vagy székre illeszkedik, így nincs szükség alvázra.
A neve HF8 Haptic Gaming Pad, és olyan, mint egy borítás, amelyet egy székre helyezel, és amely 8 motort tartalmaz a rezgés, vagy haptikus visszajelzés érdekében. A motorok a pad teljes felületén eloszlanak, és szinte az egész hátadat érintik. A hangjelzés kezelése PC-k esetében USB-n keresztül, konzoloknál pedig 3,5-es jack csatlakozón keresztül történik. A HF8-at NLR vagy SimHub szoftveren keresztül állíthatod be, természetesen PC-n, hogy minden kívánt hatást beállíthass. Ez egy nagyon teljes, hatékony és viszonylag kedvező árú megoldás (kb. 250 € a burkolatért). Az NLR HF8-ban az a nagyszerű, hogy bármilyen szimulátoros beállításra felszerelhető, függetlenül attól, hogy van-e alvázad vagy sem, így ez a termék hordozható, de a hétköznapi játékosok számára is érdekesebbé teszi, akik egy réteggel több merítést szeretnének hozzáadni a beállításukhoz.
A rezgések intenzitását azonban az oldat természete miatt tompítja. A ButtKicker esetében a haptikus visszajelzés a vázon keresztül terjed, így rezonanciát nyer, és így végül nagyobb hatást ér el. A HF8 esetében a motorok egyéni rezgéseket biztosítanak a hát különböző részein, de a teljesítmény rovására. Minden kompromisszum kérdése, és az is, hogy Ön mit keres a megoldásban.
A DIY megoldás: a basszusrázó

Fejezzük be a valóban barkácsolt megoldással, amely a másik két látott megoldás előnyeivel rendelkezik, anélkül, hogy szükség lenne egy alvázra és/vagy a hozzá tartozó költségvetésre. A basszusrázó, ahogy a neve is mutatja, egy olyan basszus, amely az alacsony frekvenciák kihasználásával haptikus visszajelzést biztosít, vagy ha úgy tetszik, basszust.
Az ötlet megvalósítása egyszerű: van egy speciális basszushangszóró, amely egy szekrénybe van zárva, hogy egyfajta rezonanciát, tehát haptikus visszajelzést biztosítson. Ez egy igazán pénztárcabarát megoldás, ráadásul gyakorlatilag bármilyen szimulátoros beállításhoz könnyen beállítható. Kevésbé zajos, mint egy ButtKicker, mégis erősebb, mint egy HF8. Azonban a basszusrázót nagyon közel kell helyeznie a testéhez ahhoz, hogy a teljes hatást érezhesse, különösen, ha egy kisebb egységet választ.
A basszusrázó egy DIY-kiegészítés, ami azt jelenti, hogy az egészet magadnak kell megcsinálnod, egy kis hangtechnikai felszereléssel. A működés egyszerű és olcsó (kb. 150 €). Szükséged lesz rá :
- Egy hangerősítő, vagy erősítő, 2 kimenettel (teljesítmény, amit akar, de ne menjen 100w fölé) és USB bemenettel a PC-hez való csatlakoztatáshoz.
- 1 vagy 2 basszus shaker az erősítő teljesítményétől függően
- Kábelezés, különösen USB és audió kábelezés a berendezések csatlakoztatásához (erősítő a PC-hez, basszusgitár az erősítőhöz).
- És az összes csavar és csavar, amire szüksége van a felszereléséhez.
Az erősítőt külső hangkártyaként ismeri fel a rendszer, és a SimHubon keresztül mindent beállíthat. Nem túl drága, amíg racionális, és egyéni, mert hozzáadhatsz más basszusrázókat, erősebb erősítőt, stb. Ez a megoldás, akárcsak a másik kettő, elsősorban a versenyző elmerülésének növelését szolgálja, nem pedig a pályán elért köridejének javítását.
0 hozzászólás