Moza mBooster aktív pedál
Előnyök
- Nagyon versenyképes eladási ár
- Nagyszerű játékbeli érzés
- Kapható a CRP2 pedalboard csomagban
- Az ABS integrálása több szimulátor támogatásával
Hátrányok
- A pedál nagy zajt csap használat közben
- Zömök pedál x2 vagy x3 konfigurációban
Értékelésünk: 9.4/10
Nem is olyan régen volt szerencsénk tesztelni a Simucube ActivePedals-t, amely egy teljesen elektromos pedál, amelyet úgy terveztek, hogy visszajelzést adjon a motorosoknak. Az ilyen technológia előnye, hogy a pedál gyakorlatilag korlátlanná válik a beállítás, a visszajelzés és a haptikus visszajelzés tekintetében, mivel egy elektromos motor kezeli mindezt.
Ezzel a helyzettel szembesülve a Moza Racing, amely még mindig egy fiatal márka a szimulátoros versenyzésben, igyekszik érvényesülni ezen a rendkívül versenyképes piacon. Egyértelműen a Fanatec szegmensét célozza meg, de még magasabbra, a Simucube vagy a Heusinkveld területére lépni merész lépés.
És eddig a Simucube ActivePedal volt az egyetlen pedál a maga kategóriájában. De a Moza mBooster Active pedáljával megváltozott a helyzet. Ez egy aktív pedál, amely a Simucube pedáljával akarja felvenni a versenyt, majdnem 3-szor kevesebbért. A kérdés, amit feltettem magamnak, amikor ezt a Moza mBooster-t teszteltem, az volt, hogy vajon 3-szor kevesebbet fog érezni? Nos, akkor derítsük ki.
A pedál fő és műszaki jellemzői
- 21 bites mágneses kódoló
- 2 Load Cell érzékelő, egyenként 200 kg súlyú, a lehetséges fordított használathoz
- 15 bites szögérzékelő
- Alumínium ötvözetből készült szerkezet
- 3 pedálos konfigurációban kapható
- PC és Pit House kompatibilis, plusz egy tucat szimulátoros versenyzős cím
- Haptikus visszajelzés elérhető natív ABS-támogatással bizonyos szimulátoros versenyjátékokban
- Kompatibilis a Moza CRP2 pedáltáblával
Tervezés
Kezdjük az mBooster kialakításával. A Simucube ActivePedals-hoz képest a Moza megoldása alkatrészek tekintetében zsúfoltabb, de szerintem sokkal józanabb. A ruha teljesen fekete, néhány bronzszínű akcentussal és a márka logóival ugyanebben a színben. Az mBooster szerintem sokkal inkább hasonlít egy sim-versenyzős pedálfalra, mint a Simucube terméke.
Másrészt, méretét tekintve nagy, akárcsak a versenytársa. És ez várható is, hiszen nem szabad elfelejteni, hogy a hengeres részen belül szó szerint egy villanymotor van. Ez hatással lesz több mBooster használatára, annak ellenére, hogy a Moza olyan bölcsőt kínál, amely 3 aktív pedálját is befogadja. Szuper szűk lesz, az biztos, de erről nem tudok túl sokat mondani, mivel csak egy pedált teszteltem.
Testreszabott összeszerelés
Az mBooster természetesen egy alvázra van szerelve. Ez az aktív pedál az új CRP2-re vagy közvetlenül a pilótafülkére is felszerelhető. A Moza egy kiegészítő konzolt is kínál az mBoosterhez, ha több pedált szeretne használni a felszerelésén.
A beszerelés meglehetősen egyszerű, mindössze néhány csavarral kell mindent rögzíteni. A kábelkezelés azonban kissé problémás lesz, mivel az USB és az RJ11 csatlakozók kábelei az mBooster oldalán vannak, és minden bizonnyal hozzáérnek a mellette lévő pedálhoz, ha a telepítés 2 vagy 3 darabot tartalmaz. Ahogy korábban említettem, ha 3 pedált tervez használni, akkor nagyon szűkös lesz az mBoosterrel. Kérjük, ezt tartsa szem előtt.
Gyártás és befejezés
Nem meglepő, hogy az mBooster egy alumíniumötvözetből készült szerkezet köré épül, mivel a pedál nemcsak aktív, hanem akár 200 kg fékerőt is képes kifejteni. Ehhez nagyon masszív vázra van szükség, hogy megbirkózzon vele.
Ami a kivitelezést illeti, látható a költségvetési különbség az mBooster és a Simucube ActivePedals között. Nem azt mondom, hogy olcsó, nem, távolról sem. De egy fokkal a konkurencia alatt van, ezt el kell ismernem.
Az alkatrészek azonban nagyon jól megmunkáltak, akárcsak az összeszerelésük. De vizuálisan, és különösen a kezedben (egyébként nehéz), érezhető a minőségbeli különbség a két termék között.
Alsó konzol beállítása
Nézzük meg az mBooster lehetséges beállításait. Ami a fizikai beállításokat illeti, nincs túl sok, mivel gyakorlatilag minden a szoftveren keresztül történik. Beállíthatja a pedál szögét (15°-ig), valamint a löketét (25°-ig). Azok, akik nem hétvégi barkácsolók, vagy nem szeretnek órákat tölteni a hajtókar beállításával, elégedettek lesznek az mBoosterrel.
Ami a szoftveres beállításokat illeti, nos, ez a paradicsom. A Pit House, amely támogatja az mBooster-t, jelenleg béta verzióban van, de ami engem illet, tényleg teljes. Beállítható a pedálút, a visszajelzés, a keménység, a görbe, az ABS, a lepattanás, a súrlódás és így tovább. Tényleg teljes, még akkor is, ha az mBooster technikailag nem kompatibilis a SimHubbal, de őszintén szólva a Moza szoftvere elég ahhoz, hogy többé-kevésbé azt csináld, amit szeretnél a beállítások tekintetében.
Érzések játék közben
A Moza mBooster különböző bemutatói után mi a helyzet a teljesítményével? A cikk írásakor a Moza Active Pedalnak csak egy versenytársa van, és ez a Simucube ActivePedalja. Így a mérkőzés elkerülhetetlenül a kettő összehasonlításába fog átcsapni, de megpróbálom tartani a távolságot, mert ez nem Simucube vs. Moza.
Ami az mBooster érzetét illeti, ez egy nagyon jó aktív pedál a szimulátoros versenyzéshez, különösen a fékállásban. A pedál által kínált realizmus foka nagyon magas, megközelíti a Simucube versenytársét.
A visszajelzés, vagy inkább az erővisszacsatolás tekintetében az mBooster megállja a helyét a konkurenciával szemben. Vegyük például a kerékzárat, amelyet számos szimulátoros versenyzős cím támogat, nevezetesen az AC és az ACC. Az érzések ultra-realisztikusak ezen a kettőn, szinte azonnal érzékelhető a blokkolás. Egyes címeknél az érzés progresszív, és a lábadban érzed, hogy a kerekek blokkolni fognak, ha továbbra is olyan erősen fékezel. Idővel ez nagyon hatékony izommemóriává válik, azt kell mondanom.
Térjünk át az ABS-re, vagy bármilyen más, a lábban érezhető rezgésre. Ott van, de a megvalósítás elég bizarr abban az értelemben, hogy magas szinten érezni fogod a rezgést, majd csökken, hogy elérje a megfelelő frekvenciát. Gondolom, hogy ez szoftveresen korrigálható, és remélem, hogy így is lesz.
És azok számára, akik nem akarnak extra érzéssel vezetni, az mBooster egy kiváló Load Cell pedál. A motor és az érzékelők is képesek akár 200 kg nyomást is szimulálni, ami a szimulátoros versenyzéshez nagyon sok. A pedál precíz, rugalmas és könnyen állítható a Pit House-on keresztül. Az mBooster még akkor is kiváló LC pedál marad, ha a rezgések elektromos beavatkozása nélkül használják.
Kompatibilitás
Kompatibilitás szempontjából az mBooster nagyon lenyűgöző: a pedál kompatibilis az összes Moza bázissal, valamint más márkák Direct Drive bázisaival, mivel USB-n keresztül közvetlenül a számítógéphez csatlakozik.
Ami a szimulátoros-versenyzős címeket illeti, jelenleg az Assetto Corsa, az Assetto Corsa Competizione, az Automobilista 2, az EA SPORTS WRC, az iRacing és a RaceRoom érhető el, legalábbis ami az ABS-t és a rezgéseket illeti. LC módban a címek teljes skálája támogatott.
Ár-érték arány
Á, beszéljünk az árról. Az mBooster 999 €-ért kerül a kiskereskedelembe, és őszintén szólva ez kiváló ár-érték arányt biztosít a konkurenciához képest. A konstrukció jó, a minőség megfelelő, és a jobb láb alatt kiváló a tapintása.
Az ítéletem
Az mBoosterrel a Moza elérte azt a célját, hogy egy nagy teljesítményű aktív pedált kínáljon, amely elérhető és jól integrálható az ökoszisztémába. A Simucube ActivePedalhoz képest egyértelműen megfizethetőbb alternatíva, anélkül, hogy az alapvető érzeteket feláldozná.
Szóval, ahogy én látom a dolgokat: ha már rendelkezik a Moza ökoszisztémával, és szeretné növelni a beállítás realizmusát anélkül, hogy felrobbantaná a költségvetést, az mBooster egy kiváló lehetőség sokkal kedvezőbb áron.
De ha a célod a végső, kompromisszumok nélküli beállítás megépítése, a Simucube megoldása kerül a csúcsra… de sokkal magasabb áron.
0 hozzászólás