A szimulátoros versenyzésben a sportág célja versenyzőnként eltérő. Nagy vonalakban vagy abba fekteti magát, hogy a maximális izgalmakat szerezze meg, közelebb hozva az élményt egy igazi versenyautóhoz, vagy pedig szórakozik és elüti az időt egy munkanap vagy egy főiskolai nap után. Vannak, akik a második lehetőséget részesítik előnyben, ami nagyon dicséretes, hiszen mindenki tudja, hogy 8 óránál több időt a szabadban tölteni stresszes, és nincs is jobb egy jó versenyjátéknál, ami levezeti a nyomást. És megvan az oroszlánrésze a versenyzőknek, akik az első kategóriába tartoznak, vagyis azok, akik az izgalmakat és az elmélyülést keresik.
Mint tudod, rengeteg szimulátoros felszerelés és kiegészítő áll rendelkezésre, hogy csökkentsék a valóság és a virtuális világ közötti szakadékot. Vegyük például a dinamikus futóműveket. A szerepük egyszerű: a testmozgások integrálása a beállításokba. Amikor az autó leszorítóerővel veszi a kanyart, az alváz az egyik oldalra dől. A szimulátoros versenyzésben az ehhez hasonló beállítások a legmagasabb szintű élményt nyújtják.
De vannak más kiegészítők is, amelyek anélkül növelik a virtuális versenyzés realizmusát, hogy a bankot megroppantanák. Vannak például versenykesztyűk és -cipők, versenyruhák, műszerfal és így tovább. Mindezek a kiegészítők és felszerelések az átlagos játékos számára feleslegesnek tűnhetnek, de a legtapasztaltabb versenyzők esküsznek a hozzáadott realizmusra, és mindent megtesznek azért, hogy a beállítások minél közelebb kerüljenek egy valódi versenyautóhoz.
Mi lenne, ha azt mondanám, hogy vannak más felszerelések is, amelyeket az autóversenyzésben használnak, de a szimulátoros versenyzésben ritkán? Nos, a hámról beszélünk, és gyakran félreteszik ezt a felszerelést, mert a virtuális pilóták nem látnak benne stratégiai előnyt az érzés szempontjából. Véleményed szerint a hám elengedhetetlen tartozék vagy csak díszítőelem? Az alábbiakban elmondom a véleményemet.
Mi az a hám?

Kezdjük az alapokkal: mi az a hám? A hám a versenyautókban használt biztonsági rendszer, amely a vezetőt a helyén tartja. Gondolj rá úgy, mint egy Pro Max biztonsági övre.
Az elv egyszerű: az autó alvázához vagy a bukókerethez rögzített hevederek a törzsed mindkét oldalán, a válladon és a medencéden helyezkednek el, és a lábad között csatolódnak be.
A biztonsági övvel szemben a hám előnye a test mozgása. A hagyományos övvel van egy heveder, igen, de ez elsősorban a támasztást szolgálja frontális ütközés esetén. Az oldalirányú támasztásnál az ülés végzi a munkát.
A biztonsági öv a hevedereknek köszönhetően oldalirányú támaszt nyújt, és frontális támaszt is, mivel az üléshez van ragasztva, ellentétben a biztonsági övvel és annak rugós mechanizmusával, amely a rögzítés előtt némi mozgást enged. És ez a nagy különbség a hám és az öv között, és mindenekelőtt az előbbi biztonsági előnye.
A versenyautók hámjainak típusai
A versenyautókban 4 fő hámtípus létezik: 3, 4, 5 és 6 pontos hámok. Röviden elmagyarázom őket, hogy képet adjak arról, hogy mik ezek.
A 3 pontos heveder két hevederrel rendelkezik a vállakon és egy a medencén. Ez a heveder jó kompromisszumot kínál a támogatás és a könnyű felszerelhetőség között. Ráadásul a hétköznapi autóban is használhatod magad, anélkül, hogy túlságosan megterhelnéd az ülést.
A 4 pontos heveder a medence köré egy másik hevedert ad, ami sokkal jobb eredményt hoz a támogatás szempontjából, a praktikum rovására; ezt a hevedert nehéz felvenni és levenni, így nem ideális napi használatra.
Az 5 pontos heveder a 4 pontos hevederhez még egy hevedert ad, ezúttal a lábak között. Nem tudsz majd mozogni, sem oldalra, sem előre.
És végül a 6 pontos heveder, vagy FIA a Fédération Internationale de l’Automobile (Nemzetközi Automobil Szövetség ). Ezt a hámot az autóversenyzésben használják, és a legmagasabb szintű biztonságot és támogatást nyújtja a verseny során.

De miért tennél egy hámot egy szimulátoros versenygépbe?
Ennek a kérdésnek a megválaszolása szubjektív; az én véleményem eltérhet az Önétől. Személy szerint én úgy találom, hogy a kábelköteg növeli az elmélyülést egy már teljes szimulátoros versenyfelszereléshez. Természetesen ennek a felszerelésnek nincs valódi technikai előnye, hiszen nem fogsz körönként másodperceket nyerni.
Ugyanakkor nagyobb elmélyülést nyújthat a versenyben, csökkentve a valóság és a virtuális közötti határt. Jobban érezheti magát autóversenyzőnek, anélkül, hogy elszívná a készpénztartalékait. Igaz, hogy a piacon találhatsz FIA hámokat, amelyek több mint 300 euróba kerülnek, de őszintén szólva ez kidobott pénz, hacsak nem hétvégén pályanapokat tartasz, hétközben pedig szimulátorozol. Egy 3 pontos hám szerintem bőven elég, és csak 50 € körüli lyukat hagy a pénzügyeidben.
Szóval érdemes beruházni egy hámba? Nos, ez attól függ. Ha egy olyan teljes felszerelést keresel, amely a lehető legközelebb áll a GT3-as pilótafülkéhez, akkor igen, érdemes megfontolni, különösen azért, mert egyes termékek nem is olyan drágák. De ha csak szórakozásból és kikapcsolódásból szimulátorozol, akkor bölcsebb lenne, legalábbis szerintem, ha valami másba fektetnél be.
0 hozzászólás