Oldal kiválasztása

A FoV beállítása (Teljes útmutató)

Sim Racer

Pilote e-sport & Passionné de Sim Racing, j’ai décidé de partager ma passion sur ce site web.

A szimulátoros versenyjátékok megjelenésével és a minőségi szimulációs perifériák elterjedésével meglehetősen egyszerűvé vált a versenyfelszerelés beállítása, akár PC-n, akár konzolokon. Ha szimulátor-rajongó vagy, akkor olyan neveket ismerhetsz, mint a Logitech, a Thrustmaster, a Fanatec és a Simagic. Ezek a legnépszerűbb márkák a mainstream szegmensben a kezdőtől a legtapasztaltabb versenyzőkig mindenre alkalmasak.

Ami a címeket illeti, a nagy nevek közé tartozik az iRacing, az Assetto Corsa, az Assetto Corsa Competizione, az rFactor és sok más PC-n, valamint a Forza Motorsport és a Gran Turismo konzolokon exkluzív játékként.

A szimulátoros versenyzés mind szép és jó. De ha rendesen csináljuk őket, az még jobb. Az átlagos játékos számára bizonyos beállítások feleslegesnek tűnhetnek, különösen a Direct Drive alapokkal, pedálokkal stb. kapcsolatosak. A Forza Horizonban a legfontosabb dolog a szórakozás. A Forza Horizonban a legfontosabb dolog a szórakozás. De egy olyan versenyző számára, aki tud egy-két dolgot a szimulátoros versenyzésről, és aki a szimulációs élményt a következő szintre akarja emelni, létfontosságúak a megfelelő beállítások, hogy valóban úgy érezhesse, hogy ott van.

A virtuális versenyzésben elérhető beállítások egyike a FOV (Field Of View). Ez egy olyan paraméter, amely lehetővé teszi, hogy beállítsd, mit látsz magad előtt, legyen szó akár autókról, pályákról, pilótafülkékről és így tovább. Leggyakrabban – és szerintem főleg a Need For Speed miatt – a FOV-ot helytelenül állítják be a szimulátoros versenyzős címeknél, azon egyszerű oknál fogva, hogy az agyunk előbb akarja megcsodálni az autó hátulját, amit vezetünk, minthogy az elmélyülésre gondoljon. És azért is, hogy a sebesség érzetét keltsük, amikor 250 km/h feletti sebességgel hajtunk egy pályán vagy nyílt úton.

Kivéve, hogy egy tapasztalt versenyző számára a legfontosabb dolog a szimulátoros versenyzésben való elmerülés mértéke, és ezért a FOV olyan fontos beállítás a versenyzői címeden. És szerencsédre ma ezt fogjuk megvizsgálni.

Mi az a FOV?

Kezdjük a FOV meghatározásával. A Wikipédia szerint a FOV „a megfigyelhető világ adott időpontban látott mértékegysége. Optikai műszerek vagy érzékelők esetében az a térszög, amelyen keresztül egy érzékelő érzékeny az elektromágneses sugárzásra”.

Alapvetően a FOV egy fokban kifejezett érték, amely az Ön előtt vagy a látómezőben lévő jelenetet mutatja. Minél kisebb az érték, annál jobban koncentrálódik a látótere a jelenet egy részére. Minél nagyobb az érték, annál több objektum lesz látható a jelenetben.

Mivel a téma a szimulátoros versenyzés, itt egy példa a két FOV közötti különbségre egy versenyzői címben, amit egy keresőmotoron találtam.

Látható, hogy a FOV értékétől függően (100° vagy 45°) az elemek száma, valamint a látótávolság is eltérő az egyes képeken. Ha például 45°-os FOV esetén (a jobb oldali képen) egy autó lehet a vezetett autó előtt, de jobbra pozícionálva, az eltakarja a látóteret, így gyakorlatilag láthatatlanná válik (a holtterében).

A FOV beállításának fontossága

A jó FOV-beállítás fontossága kéz a kézben jár a jó szimulátoros vezetési élménnyel, vagy egyáltalán a nézési élménnyel. A helytelenül beállított FOV nem csak a látómezőre és a tárgyak és távolságok megkülönböztetésére való képességére van hatással, hanem bizonyos esetekben agyi diszkomfortérzethez és fejfájáshoz is vezethet.

Ráadásul a távolságok fogalmát is befolyásolni fogja, ahogy az imént említettem. Minél kisebb a FOV, annál jobban befolyásolja a távolságok megítélését, ami azt a benyomást kelti, hogy a tárgyak vagy pontok sokkal közelebb vannak hozzánk, holott a valóságban ez egyáltalán nem így van.

A jó FOV-beállítás fontosságáról szólva meg kell még említeni, hogy a szem és az agy számára kényelmes legyen. Sokkal többet fogsz látni a pályából, és a drifteket „könnyebb” lesz végrehajtani a szélesebb látómezővel és mindenekelőtt távolabb. És végül az agyad úgymond nyugodtabb lesz, és nem kell sokat kompenzálnia azt, ami előtte történik.

A FOV beállítása

Először is tudnia kell, hogy egy jó szemű ember látómezeje vízszintesen körülbelül 200°. Más szóval, a szemei körülbelül 200°-os szöget látnak maga előtt. Ez az, amikor jó látásod van. Ha például szemüveget viselsz, ez az érték negatívan befolyásolja ezt az értéket (a látómező bizonyos oldalain vakfolt, a szemüveg kerete akadályozza az előtted lévő képeket, stb.)

Ezután a személy FOV-ja valójában annak az aránynak a kérdése, ami előtted van, azaz a képernyő, a szemed távolsága tőle, a képernyő megjelenése és a látásod között. Az interneten vannak számológépek, amelyek segítenek kiszámítani a „jó” FOV-odat, de ez mind elméleti, mert a szemed és az agyad nem azonos a kollégádéval vagy a barátodéval, ráadásul a környezeteddel sem.

Ezek a számológépek azonban kiváló kiindulópontot jelentenek a FOV beállításához a szimulátoros versenyzésben, és 4 elemre lesz szükséged: a szemed és a képernyő közötti távolság, a képernyő mérete, a képernyő aránya (16:9, 21:9 stb.) és a képernyő konfigurációja (egy monitor, három képernyő stb.). Ha megvan az elméleti standard FOV, akkor ennek segítségével megtalálhatja, hogy mi felel meg Önnek a legjobban.

Ezután már csak annyit kell tennie, hogy teszteli a játékban elérhető különböző FOV-okkal. Például egy 32 hüvelykes képátlójú, egyképernyős elrendezésnél és a monitortól való 70 cm-es távolságnál a „szabványos” vízszintes FOV körülbelül 50°.

Ne tekintse ezt az értéket evangéliumnak, mert ez pusztán elméleti. Ezért egy kis tippet szeretnék megosztani veletek: mindig próbáljátok megőrizni az autó arányait. A legtöbb szimulátoros-versenyzős cím közvetlenül a játék menüjében kínál FOV-beállításokat.

A pályán, és bármelyik szimulátoros versenyzős címben a jármű külső kamerájára állítsd magad, de arra, amelyik elég közel van: más szóval, jól kell látnod a hátsó lökhárítót. Ezután kezdd el beállítani a FOV-odat az elméleti érték segítségével, amelyet egy online online FOV-kalkulátorbólkalkulátorral, ami körülbelül 50°, ha a fent említett beállításunk paramétereit vesszük alapul.

Tehát, ahogy mondtam, az autónak megfelelő arányokkal kell rendelkeznie: elég szélesnek kell lennie ahhoz, hogy a képernyő jó részét elfoglalja, és elég alacsonynak is, mint a való életben. Ha az autó „összenyomottnak” tűnik, minimális szélességgel és túlzott magassággal, az azt jelenti, hogy a FOV túl nagy. Túl alacsony FOV esetén pedig az ellenkező hatást érheted el: más szóval, egy túl széles és túl magas hátsó résszel rendelkező autó, amely szó szerint túlnyúlik a képernyőn.

A megfelelő FOV éppen a megfelelő egyensúlyt jelenti az előtted lévő jármű szélessége és magassága között, és sokkal részletesebb információkat nyújt arról, hogy mi történik a pályán. Egyes vezetők jobban szeretik látni a pilótafülkét és a műszerfalat teljes egészében, míg mások a motorháztetőn elhelyezett kamerát részesítik előnyben. Ez a legtöbb esetben pusztán személyes szempont, de ettől még fontos, hogy tisztában legyél azzal, mi történik az autód körül.

Notez cet article

Vous risquez également d’aimer…

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Pin It on Pinterest

FANATEC CSOMAGOK 400 EURÓ ALATT
This is default text for notification bar