A szimulátoros versenyzés nagyon népszerűvé vált az elmúlt években, különösen az olyan márkáknak köszönhetően, mint a Fanatec, Simagic, Thrustmaster vagy Logitech. Ezek és más márkák egyaránt jelen vannak a PC-s játékszegmensben és bizonyos esetekben a Playstation és Xbox konzolokon.
Ami a konzolokat illeti, a választék meglehetősen korlátozott, azt kell mondanom, hogy jelenleg csak a Fanatec uralja ezt a szegmenst. A dolgok a közeljövőben változni fognak, mivel a Thrustmaster és a Logitech a konzolkatalógusuk megerősítésére törekszik, a Moza pedig ezt a piacot szeretné megszerezni.
Ami a PC-ket illeti, ez az Eldorádó, hogy úgy mondjam: messze a legalkalmasabb platform a játékhoz, különösen a szimulátoros versenyzéshez. Ha pedig szeretnél magadnak egy tornyot építeni, akkor ez a cikk pont neked való. Megnézzük a piacon elérhető különböző lehetőségeket, amelyek három felbontást céloznak meg: Full HD, 2K és 4K.
A kijelző szem előtt tartásának fontossága
A játék célja, hogy pihentető élményt nyújtson, a legtöbb esetben szép és mindenekelőtt szabályos képekkel. Az FPS, vagyis a másodpercenkénti képkocka kifejezés a képernyőn másodpercenként megjelenő képek számát jelöli. Minél magasabb és stabilabb ez a szám, annál kellemesebb vizuális élményt nyújt. A játékosok többféle FPS-számot használnak, de a minimum a 60. Természetesen játszhatsz kevesebbel is, például 45-tel, feltéve, hogy stabil. Ha túl nagy az ingadozás, az élmény FPS-csökkenéssel, vagy ha úgy tetszik, lags-szel fogja szedni az áldozatát.
Másodszor, az állásfoglalás. A felbontás a kép méretét jelenti. Nyilvánvalóan már ismeri a Full HD (1080p), 2K (1440p) vagy 4K (2160p) kifejezéseket. Gondolj rá úgy, mint a képek részletességére vonatkozó egyenletre: minél nagyobb a felbontás, annál kevesebb FPS-t kapsz bizonyos címeken, és fordítva. Nyilvánvalóan ellensúlyozhatod ezt azzal, hogy erősebb tornyot választasz, de ennek is megvannak a maga korlátai.
A kijelző kiválasztása azért fontos, mert ez határozza meg a játékgép többi komponensét, és ezt fogjuk most megvizsgálni. Olvassa el a legjobb szimulátoros versenyzői képernyőkről szóló cikkünket
Játék Full HD-ben (1080p)
Kezdjük a szimulátoros versenyzéshez szükséges minimális konfigurációval, 1080p felbontással és 60 és 120 közötti FPS-sel. Valójában a következőkben megpróbálok ebben az FPS-tartományban maradni 2K és 4K esetén, mert véleményem szerint ez a játék és különösen a szimulátoros versenyzés számára ez az édes pont. Versenysportos címeknél, mint például a Call of Duty, CS-GO és így tovább, több FPS-re lesz szükséged.
A processzort illetően az AMD Ryzen platformját választjuk, amely a teljesítmény/ár arányt tekintve messze a legjobb a játékhoz. A költségvetéstől függően választhatsz AM4 platformot DDR4 RAM-mal, vagy AM5 platformot DDR5 RAM-mal. Ez a választás elsősorban attól függ, hogy mennyi pénzed van jelenleg, és attól is, hogy van-e jövőbiztos tornyod, mivel a DDR4 néhány éven belül eltűnik.
AM4-ben tehát egy Ryzen 5 5600X-et választhatsz, amely 6 magjával és 12 szálával, 3,7 GHz-es alapfrekvenciájával, amely 4,6 GHz-ig is fel tud menni, valamint 65 W-os TDP-értékével éppen tökéletes játékhoz. Ez egy erős CPU, amely bizonyos magokon növeli a játékteljesítményt, és nem is melegszik fel nagyon, ami azt jelenti, hogy egy olcsó (a mellékelt) hűtő is tökéletesen megfelel a hűtéshez.
Ami az alaplapokat illeti, a Ryzen 5000-es sorozat összes funkciójának kihasználásához érdemes a B550-es alaplapot választani. Egyébként egy B450-es is megteszi a magáét. RAM-nak 16 GB DDR4 3000 MHz-es órajelen a minimum. Ami a tárolót illeti, 1 TB NVMe PCI-e 3.0 vagy 4.0-ban több mint elég a szimulátorozáshoz és általában a játékhoz.
Ami a tokot illeti, válassza azt, amelyik vizuálisan a legjobban megfelel Önnek, jó belső elrendezéssel és jó légáramlással rendelkezik. Ami a tápegységet (PSU) illeti, válasszon egy jól ismert és megbízható márkát, és a jövőbiztosság érdekében mindig adjon hozzá 100-150 wattot ahhoz, amit a számítógép maximálisan fogyaszthat. Kutassa fel a tápegység által leadott teljesítményt is, akár csúcs-, akár folyamatos. Mondok egy példát: van egy 450 wattos tápegységünk, de csúcson (azaz egy bizonyos ideig maximálisan), a folyamatos teljesítmény pedig 350 watt. Ez a PSU nem lesz életképes a mi konfigurációnkhoz például egy RTX 3060-zal.
Végezzük a grafikus kártyával, vagyis a GPU-val. Nagyjából két választási lehetőséged van: az Nvidia RTX 4060 (vagy 3060) és azAMD RX 7600 XT (vagy 6600 XT). Választhatod az elérhető legolcsóbbat is, de azt javaslom, hogy a legújabb szériát válaszd (Nvidia esetében a 4000-es, AMD esetében a 7000-es), hogy hosszú távon használható rendszert kapj. Ami a GPU VRAM-ját illeti, mindig legalább 8 GB GDDR6-ot válasszon, mivel a játékok manapság egyre igényesebbek.
Játék 2K-ban (1440p)
Lépjünk a következő szintre, a 2K-ra. Ebben a szegmensben továbbra is megtarthatja ugyanazt a CPU-t, ugyanazt az alaplapot, ugyanazt a tárolót és ugyanazt a RAM-ot is. Én azonban amellett vagyok, hogy 32 GB RAM-ra frissítsünk, hogy egységesebb rendszerünk legyen, amely sokkal tovább bírja. Egyébként ugyanez vonatkozik az 1080p-re is, ha RAM-ról van szó.
Ami a GPU-t illeti, a 2K játék a fent említett grafikus kártyákkal lehetséges, de a 80-90 FPS-t nem fogja meghaladni, különösen egy RTX 3060 vagy egy RX 6600 esetében, csakúgy, mint a 4060 vagy 7600, amelyek valamivel jobbak. Ezért azt javaslom, hogy lépj tovább a következő szintre, azaz az RTX3070/4070 és az RX 6700XT/7700XT modellekre. Ezekkel a GPU-kkal a grafikát a maximumra fogod nyomni, ami az eddigiekkel nem feltétlenül lehetséges. Természetesen egy RTX 3060 képes lesz az ACC-t Ultra grafikával futtatni, de kevesebb FPS-t fogsz kapni, és nem is lesz minden esetben stabil.
Egy apró pont, amit meg kell említeni, a tápegység: végezze el a számításokat olyan oldalakon, mint a Cooler Master, mielőtt megvásárolja az alkatrészeket. És mindig megbízható márkás tápegységet válasszon, 100-150 wattal nagyobb folyamatos teljesítményű (ha a rendszer 400 W-ot igényel, válasszon olyan tápegységet, amely 500 vagy 550 W folyamatos teljesítményt fejleszt) és legalább Gold minősítésű.
Játék 4K-ban (2160p)
Fejezzük be a 4K-s játékkal. Egy olyan PC-hez, amely 2160p felbontásban is képes futtatni a szimulátoros verseny- és játékcímeket, mindenhol csúcsminőségű hardverre van szükséged. Legyen szó CPU-ról, GPU-ról, tápegységről (legalábbis a Gold besorolásban, és minden build esetében) és képernyőről is, mindennek csúcsminőségűnek és nagy teljesítményűnek kell lennie.
Ha CPU-król van szó, akkor az AMD vagy az Intel csúcsmodelljeire lesz szükséged, ha inkább a Team Blue csapat híve vagy. Tehát egy Ryzen 7-re lesz szükséged, jelen esetben az 5800X3D-re, amelyet az évtized legjobb játékprocesszorának tartanak, és csak a drágább 7800X3D szorította háttérbe. Persze lehet Ryzen 9-es is, de ez játékhoz túlzás, hacsak nem streamelsz vagy videókat szerkesztesz, és nem játszol a PC-den játékokkal is. Az alaplap egyébként a CPU-hoz van illesztve.
A RAM és a tároló nem fog változni egy 4K-s gép esetében, amíg 32 GB DDR4 nagy frekvenciával rendelkezik. Ami a tápegységet (PSU) illeti, azt keményen meg kell ütni(legalább 800 W), mert az általam javasolt GPU-k energiaéhesek.
A 4K és a jó FPS érdekében van néhány lehetőség: az AMD RX 7800 XT, RX 7900 XT és 7900 GRE, valamint az Nvidia RTX 4080 és természetesen a 4090. Ezen GPU-k valamelyikével minden szimulátoros-versenyzős címen 4K-t kapsz 80 FPS felett, sőt, akár 120 FPS fölé is mehet.
Alternatívák
Válthat DDR5 platformra, de ehhez a CPU-t és az alaplapot, valamint a RAM-ot is le kell cserélnie. A legújabb generációs rendszered lesz, de 1080p esetén körülbelül 200-300 euróval kerül többe, 4K esetén pedig jóval többe, akár AMD, akár Intel.
0 hozzászólás