A konzolos játékosok számára a szimulátoros versenyzés már régóta egy meglehetősen sajátos szakág, amelynek játékosai egy kezükön megszámlálhatók. A költségvetés-barát megoldásokhoz ott van a Logitech és a Thrustmaster a belépő szintű csomagjaikkal.
Még ha az érzések nem is a Logitech G923 esetében a mindennapok rendje, akkor is lesz egy kis elmélyülés. Persze nem éri el a Direct Drive alapszintjét, de még mindig jobb, mint a bungee-zsinóros megoldások.
Azok számára, akik a következő szintre szeretnének lépni, ott vannak az alap Direct Drive és Load Cell pedálok. Ebben a szegmensben, pontosabban a konzolokon a Fanatec a vitathatatlan király, és már régóta az. De a dolgok talán hamarosan megváltoznak, pontosabban a Logitech első DD alapjának, a G Pro Racing Wheelnek az érkezésével. Vajon a Fanatecet hamarosan letaszítja a trónról a Logitech? Nos, ezt fogjuk kideríteni a következőkben.
Logitech G Pro Racing Wheel vs. Fanatec GT DD Pro: miért ez a csata?
Első pillantásra azt gondolhatnánk, hogy a Logitech csomagot jobb lenne egy ClubSport DD F1 (eSport vagy Racing Wheel) ellen, de a teljesítmény és mindenekelőtt a vezetési érzés terén sokkal nagyobb a különbség e két alap között. Ennek eredményeképpen a legigazságosabb párosításnak a G Pro és egy 8 nm-es nyomatékkal rendelkező GT DD Pro tűnik.
Ami a szimulátoros perifériákat illeti, a Logitechnek van egy Direct Drive alap és egy speciális kormánykerék. Lehet Load Cell pedállap is, de az opcionális. És ha már megveszed, akkor jobb, ha a teljes csomagot veszed meg, hogy pénzt spórolj.
A Fanatecnél ez másképp van. A GT DD Pro csomag tartalmaz egy CSL DD-t a boost-készlettel vagy anélkül, egy speciális Gran Turismo kormánykereket és CSL pedálokat, amelyek nem Load Cell, de egy kis díj ellenében könnyen fel lehet őket frissíteni LC-re.
Így a G Pro Racing Wheel és a GT DD Pro közötti párbajnak sokkal több értelme van, nem csak teljesítmény szempontjából, mert a két alap nagyon közel van egymáshoz teljesítmény szempontjából, hanem a perifériák tekintetében is, mivel a ClubSport DD csomagok nem tartalmaznak hajtókarokat.
Az ökoszisztéma és a termékkatalógus
A párbaj első fordulójában az ökoszisztémával foglalkozom. Itt egyértelműen a Fanatec a győztes. A Fanatec a közép- és felső kategóriás szimulátoros perifériák célpontjának számít, nagy teljesítményű, innovatív termékeivel.
Gyakorlatilag a Fanatec szimulátoros perifériák teljes választéka kompatibilis egymással, beleértve a Direct Drive alapokat, kormánykerekeket, pedálokat, hubokat, váltókat, kézifékeket és még sok mást. Minden működik mindennel, ami a Fanatec-től származik, és ez ennek a szim-versenyzős perifériákat gyártó cégnek az erőssége.
Ráadásul a Fanatec széles termék- és tartozékkatalógust kínál, az egyszerű lapátmoduloktól az F1-specifikus kormánykerékig és matricákig. Hatalmas, több mint átfogó, és szó szerint egy tartozékvásár azoknak, akik a tökéletes szimulátoros beállításokat keresik.
A Logitechnél a történet teljesen más. A G Pro Racing Wheel csomag vadonatúj, és mindenekelőtt ez a svájci márka első kitörése a Direct Drive világába. Elég jól sikerült, de a katalógus gyakorlatilag nem létezik. Van egy kormánykerék Quick Release-el, egy Direct Drive alap és egy 3 pedálos hajtókar. A többi, semmi. A márka nagyon szeretné fejleszteni a katalógusát, ahogy mi is, de ezen a fronton nincs több hír, annak ellenére, hogy a G Pro hamarosan ünnepli első évét a piacon.
A csomag felépítésének minősége
A Fanatecnél hozzászoktunk az alumíniumhoz, a bőrhöz és általában a prémium anyagokhoz a perifériáink esetében. A GT DD Pro esetében az irányváltás radikális volt, és a szimulátoros közösség nem fogadta túl jól. A csomagban található kormánykerék, amely egyébként csak a Gran Turismóra jellemző, műanyagot használ a végletekig. Az eredmény: olcsó, recseg, amikor használod, és őszintén szólva nem csinál kedvet ahhoz, hogy megfogd.
A Logitech G Pro teljesen más történet. A kormánykerék csiszolt alumínium előlapot kapott, körös-körül bőrrel. Nagyon prémium minőségű, kiváló minőségű és példaértékű kivitelezéssel. A Direct Drive világába való első ugrásért le a kalappal a Logitech előtt.
Versenyteljesítmény és érzés
A 8nm-es CSL DD szinte legendás a kategóriájában, teljesítményéhez képest ultra-realisztikus teljesítményt nyújt, valamint nagyon természetes versenyérzetet nyújt. A Fanatec szoftverének köszönhetően a motor által keltett érzeteket a saját ízlésed szerint konfigurálhatod, legyen szó a visszajelzésekről, a teljesítményről, az FFB-ről és így tovább. Teljes körű, és mindenekelőtt nagyon megbízható.
A G Pro alaplapja a Logitech első terméke, és ez 11 nm állandó nyomatékot fejleszt. A nyers erővisszacsatolás szempontjából erősebb, mint a CSL DD, és ha időt szánsz a konfigurálására, akkor jobb teljesítményt, valamint nagyobb elmélyülést érhetsz el. De a Logitech Force Feedback algoritmusa még nem egészen ott tart, és hajlamos túlságosan telíteni a kormánykereket.
A teljesítmény és a tapintás szempontjából azt mondanám, hogy a két alap egy szinten van, enyhe előnnyel a Logitech G Pro és a 11 nm-es nyomaték.
A csomag testreszabása
Tehát a G Pro és a GT DD Pro között éjjel-nappal ugyanaz a helyzet. Még ha a Logitech célja is az, hogy a G Pro versenyzőkerékkel felvegye a versenyt a Moza Racinggel és a Fanatec-kel, tény, hogy a svájci gyártó csomagja elhalványul a többi márka által kínált testreszabhatóság mellett.
A GT DD Pro esetében például hozzáadhat egy Load Cell-készletet a fenéktartóhoz, vagy teljesen kicserélheti azt egy erősebbre. A Fanatec bármelyik Fanatec termékcsaládból választhatsz egy másik kormánykereket, és személyre szabhatod a kormánylapátokkal, kormánycsapokkal és így tovább. Ugyanez vonatkozik a német márka váltójára és kézifékjére is. Egyszerűen fogalmazva: minden Fanatec termék kompatibilis egymással.
A G Pro esetében a csomagban csak a kormánykerékre, a talpra és a pedálokra van korlátozva. Természetesen a Logitech más termékeket is ígért, hogy kiegészítse a csomagot és új ökoszisztémát kínáljon, de ez csak lassan jön.
Platform kompatibilitás
A G Pro konzolkompatibilis (Xbox/PC vagy PS/PC), valamint egy csak PC-s verzióval is rendelkezik. A GT DD Pro esetében technikailag a csomag csak PC-n és Playstationön fog működni, de a valóságban Xboxon is használhatod, néhány korlátozással. Az Xbox játékosok számára az ezzel egyenértékű Ready2Race Forza.
A Fanatecnél a kulcs az, hogy a nappaliban lévő konzollal kompatibilis legyen a kormány, hogy minden többé-kevésbé jól működjön, még akkor is, ha papíron az alap nem támogatja a platformot.
Kötegelt ár
Ha a teljes csomagot választja, az alapot, a kormánykereket és a pedálokat, a G Pro és a GT DD Pro közötti árkülönbség óriási. A Logitech-től 1500 euró körüli árcédulára számíthatsz, ami őszintén szólva nagyon drága ahhoz képest, amit kapsz. A Fanatec GT DD Pro pedig a Load Cell és Clutch készletekkel a pedálpadhoz, hogy egyenrangúvá váljon a Logitech csomagjával, körülbelül 980 euróba kerül. Igaz, a Logitech kormánya sokkal vonzóbb, mint a Fanatec-é, de az alapvető teljesítményt tekintve a különbség nem annyira nyilvánvaló, és egy kezdő vagy amatőr nehezen tudná megkülönböztetni.
Tehát megveheted a GT DD Pro csomagot a pedálos készletekkel együtt, és még egy másik, prémiumabb kormányt is vehetsz, és még mindig marad pénzed a Gran Turismo, az Assetto Corsa vagy bármely más szimulátoros versenyzős cím megvásárlására.
0 hozzászólás