Simlab XP1
Előnyök
- Nagymértékben állítható lengőkar
- Kiváló minőség
- 200 kg terhelési cella
Hátrányok
- Nincs haptikus visszajelzés (rezgés) az ABS esetében
- Alapfelszereltségként nincs támla vagy lábtartó
Értékelésünk: 9.6/10
A vállalat Simlab egy kicsit fiatal a szimulátoros versenyzés piacán. Egyszerű okból jött létre 2015-ben: az alapítója nem talált olyan szimulátoros pilótafülkét, amely jó minőségű és megfizethető lett volna. Az akkori lehetőségek – és ez néhány márka esetében még mindig így van – drágák voltak a minőségiakhoz képest, a többi pedig a Forza Horizon-t és nem az Assetto Corsát játszó amatőr közönségnek szólt.
A Simlab kínálatában főként pilótafülkék szerepelnek, de a katalógusban megtalálhatók a szimulátoros versenyzéshez szükséges perifériák is, beleértve a pedálpadot, a kéziféket, a műszerfalat és egyéb versenyzői kiegészítőket a beállítások testreszabásához.
Ha már a pedáloknál tartunk, a XP1 a holland márka válasza az iparág nagyágyúira. Míg a legtöbb versenytárs, legalábbis ebben a szegmensben, 100 kg-os erővel rendelkező Load Cell hajtókarokat kínál, az XP1 megduplázza ezt az értéket, és egyes esetekben még a hidraulikus eszközökhöz is hasonlítható. A következőkben közelebbről megnézzük, hogy az XP1 hogyan viszonyul a konkurenciához.
A lengőkar fő és műszaki jellemzői
- Teljes alumínium szerkezet
- 2 változatban kapható: 2 vagy 3 pedálos kivitelben
- PC és RaceDirector kompatibilis
- Állítható pedálok minden ponton
- 200 kg terhelési cella
- 16 bites felbontás a pedálokon
- Vezérlődoboz a kábelezés és a PC-hez való csatlakozás egyszerű kezeléséhez
- Számos elasztomerrel és rugóval szállítjuk mind a fékhez, mind a gázpedálhoz.
- Gázpedál és kuplungpedál mágneses érzékelővel
Tervezés
Az XP1 formatervezése egyszerűen csodálatos, már az első vizuális érintkezéstől kezdve prémium kategóriás. Nemcsak gyönyörű, de minimalista is, ami azt jelzi, hogy tökéletesen illeszkedik bármilyen beállításhoz.
A pedálok fekete színűek, egy szürke váz részei. Elöl egy kis gomb található a pedálok beállításához. Hátul van az ellenállásrendszer, szintén kék színben, és arany színben az LC. Egész egyszerűen, ami engem illet, ez az egyik legszebb hajtókar, ami jelenleg a piacon kapható.
Testreszabott összeszerelés
Az első csalódás az XP1 összeszerelése. A dobozban csak a 2 vagy 3 pedált kapja, attól függően, hogy a vásárláskor mit választ. Az XP1-hez nem tartozik alapfelszereltségként lemez, konzol vagy akár lábtartó. Ezekért a pénztárnál kell fizetnie, és szerintem olcsónak tűnik a Simlab részéről, hogy ezt az utat választotta, különösen mivel az XP1 nem éppen olcsó, és az állítható állvány kevesebb mint 90 euróba kerül.
Minden pedál egyedi, és olyan modern alvázra lesz szükséged, amely ezt el tudja fogadni. Az összeszerelés viszonylag egyszerű: a pedálok mindkét oldalán 2 sín található a csavarok és csavarok elhelyezésére, valamint az alvázra való felszereléshez. Az összes hardver az XP1 dobozában található, és még ” T ” az alumínium profilú pilótafülkékhez.
Gyártás és befejezés
Az XP1 teljesen alumínium szerkezetű, fém alkatrészekkel is ellátott. Az építési minőség egyszerűen elsőrangú, méltó más Simlab termékekhez. Ez már az első kicsomagoláskor is látszik, amint kézbe veszed az egyik pedált.
Ami a kivitelezést illeti, ez nyilvánvaló: prémium és még prémiumabb. A pedálok minden egyes része tökéletesre van megmunkálva, hibák, görcsök és egyéb hibák nélkül. Egyszerűen tökéletes, a pedállemeztől kezdve a beállítási gombokon át a termék alkatrészeinek összeszereléséig. Ugyanakkor engedményeket kellett tenni, és ez az XP1 vezérlődobozán is megmutatkozott. Ez az a fajta igazán olcsó műanyag, amit félsz, ha egy kicsit túl erősen szorítasz a kezed között, vagy ha leejted. Szerencsére ezt az alkatrészt arra szánták, hogy a pilótafülke hátsó részébe szereljék be, és ne mutatkozzon többé.
Alsó konzol beállításai
Tehát az XP1-en elérhető beállítások. Néhányhoz szerszámokra lesz szükséged. A legtöbbjüknek pedig nincs rá szükségük. Ezen a hajtókaros szetten beállíthatja a pedálok magasságát és szögét, a pedállemez szögét, a végállást, a rugók keménységét, az elasztomerek keménységét, a rugó előfeszítését a hüvelykujjkerékkel és a pedálok általános keménységét.
Ez a fizikai beállításokra vonatkozott. Természetesen a Simlab szoftveres beállításokat is kínál a RaceDirectoramint az XP1 csatlakoztatva van a számítógéphez. Egyszerűen fogalmazva: a pedálok nagymértékben állíthatóak, legyen szó akár a gázpedálról, akár a fékről vagy a kuplungpedálról.
Érzések játék közben
Miután az XP1-et beszerelted a pilótafülkébe, itt az ideje, hogy néhány kört tegyél vele. Az első benyomások kiválóak, azt kell mondanom, hogy a gázpedál nagyon finom a jobb lábad alatt. A pedál állítható, hogy megfeleljen a különböző szimulátoros versenyeknek. Ráadásul a rugó cserélhető, így az ellenállás is beállítható.
A fékpedál teljesen más tészta. Ugyanazok a beállítások állnak rendelkezésre, mint a gázpedálnál, plusz lehetőség van az elasztomer és a rugó cseréjére, hogy megváltoztassa a jobb láb alatti érzést.
A terhelési cella kétlépcsős rendszer, mint a legtöbb terméknél ebben a szegmensben. A rugó (első fokozat) a fékerő körülbelül 70-80%-áról gondoskodik, természetesen cserélhető rugóval, az elasztomer pedig a fennmaradó százalékokról gondoskodik, hogy sziklaszilárd érzést adjon. Érzés szempontjából az XP1 tiszta sim-racing boldogság, különösen a fékpedál és a 200kg-os LC miatt. Csak néhány körre lesz szükséged a pályán, hogy elsajátítsd a fékezést az XP1-gyel, még akkor is, ha nincs haptikus visszajelzés az ABS-hez, ami bevallom, kicsit kár érte.
A kezdeti fékútnál egyáltalán nem vettem észre holt zónát, és egyébként sem, RaceDirector lehetővé teszi, hogy a forgattyústag minden szempontból beállítsa ezt a lengőkaros szettet.
Kompatibilitás
Mint minden Simlab perifériás eszköz, az XP1 is csak PC-kompatibilis. A pedalboardhoz mellékelt kis doboz lehetővé teszi, hogy USB-n keresztül csatlakoztassuk bármely Windows operációs rendszert futtató számítógéphez.
A szimulátoros versenyzős címek esetében pedig natív kompatibilitást élvezhetsz az iparág tenorjaival, nevezetesen a következőkkel AC, ACC, iRacing, AM2, RF2stb. Ráadásul a RaceDirector lehetővé teszi, hogy ezt az eszközt úgy konfigurálja, hogy többé-kevésbé minden szimulátoros versenyzéshez kapcsolódóan működjön.
Ár-érték arány
Az XP1 esetében 4 lehetőség közül lehet választani: a 2 pedálos változat 499 euróért, a 3 pedálos változat 649 euróért, a 3 pedálos változat 399 euróért és az XP1 Black Edition. Fekete kiadás 649 euróért, a kuplungpedál pedig 199 euróért. Van még egy opcionális tartozékrészleg is, feltételezem, hogy az ár-érték arányt alacsonyan tartsák.
A konkurenciához képest az XP1 nagyon agresszív árú, így kiváló ár-érték arányt nyújt. Igaz, ha az alaplappal együtt 3 pedálos konfigurációban veszi, akkor az árcédula 740 euró körül lesz, de ez még mindig nagyon jó ár egy csúcsminőségű, ráadásul nagy teljesítményű termékért. Ne felejtsük el, hogy egy Fanatec ClubSport Pedals V3 Inverted 600 euróba kerül.
Az ítéletem
Nagyon szerettem használni ezt az XP1-et a Simlab-tól. Gyönyörű, hasznos, nagy teljesítményű, állítható és mindenekelőtt a konkurenciához képest kedvező árú. Ha már van egy jó Load Cell pedalboard a számítógépeden, az XP1 nem fogja meggondolni magad és beleszeretni a Simlab kínálatába. Továbbra is egy prémium kategóriás szimulátoros periféria marad, mint a többi, de nem forradalmasítja a szegmensét sem. Ha pedig konzolos versenyző vagy, akkor nem is érdemes megfontolni, mert nem kompatibilis az Xbox és a Playstation platformokkal. A Fanatec továbbra is a szegmens vitathatatlan ura.
Ha azonban egy Load Cell pedalboardot fontolgat egy PC-s beállításhoz, az XP1 mindenképpen megér egy pillantást. Kiváló pedálbeállításokat, 200 kg Load Cell-t, német luxusautókhoz méltó építési minőséget és visszafogott árat kap. Őszintén szólva, az első vásárlók számára az XP1 egy jó LC pedállap összes dobozát kipipálja.
0 hozzászólás